Our range of products include electrical protection relays, electric overload relays, protective relays, schneider electric apfc relay, electrical power relay and three phase control relay.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Schneider |
| Relay Type | Overload Relay |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage Relays: | These protect against overvoltage and undervoltage conditions. |
| Protection Functions: | The specific types of faults the relay is designed to detect (e.g., overcurren |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Usage | for Transformers |
| Trip Class | 20 |
| Relay Type | Thermal |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Phase | Three phase |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Schneider |
| Current | 32A |
| Number Of Poles | 3 |
| Model Name/Number | Easergy |
| Relay Type | Overload Relay |
| Contact Form | DPDT |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Usage/Application | Maintain Power Factor |
| Voltage | 415V AC |
| Brand | Schneider |
| Type | APFC Relay |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting | In Panel |
| Operating Temperature | Upto 60 Degree C |
| Coil Type | Latching |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 24V |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Brand | Schneider Electric |
| Type | Current Relay |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Current | 8 |
| Type | VOLTAGE RELAY |
| Voltage Type | AC |
| Model Name/Number | RM22TR33 |
| Usage/Application | THREE PHASE CONTROL RELAY |
| Brand | Schneider Electric |
| Parts | Relay Socket |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Color | BLACK |
| Power | 3 PHASE |
| Warranty | 18 MONTH |
| Stroke | 20 |
| Phase | 3 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Avinash Sharma (Proprietor)
ABR Technical Service
112, Raja Ram Mohan Roy Complex, M.t.h. Compound, Mahatma Gandhi Marg
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India